Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Nádraží Sudoměřice stavba modelu

27.7.2013 - Bechyně je téměř u konce a tak se pomalu poohlížím po novém projektu. Na řadu přišla stanice Sudoměřice u Bechyně. Tentokrát třikolejná stanice se sypanou rampou staniční budovou s přilehlým malým skladem. Vedle stanice leží silo s koncovou kolejí. Prozatím jsem provedl ten nejzákladnější krok a to nákup panelů pro vlastní stavbu.

Hrubý nákres modelu pro představu budoucnosti

Tady je můj základ pro stavbu. Sudoměřice bych chtěl plně digitalizované takže zde bude milion práce


25.9.2013 - Tak dnešní novinka není žádná sláva. Po delší pauze jsem se konečně pustil do rozměřování, řezání, lepení a pokládání kolejí. Hlavní část kolem nádraží mám hotovou a zbývá mi dodělat zatáčku do Bechyně a vlečku k silu. Nalepil jsem k vyhybkám vahadla a umístil námezníky. Nyní budu vrtat představníky a začnu s elektrikařinou. Vrhnu se na panel jelikož chci vyhybky, návěstidla i rozpojovače ovládat analogově jako v dopravní kanceláři :) digitálně s ozvučením chci provozovat jen lokomotivy. Start set už mám doma a teď čekám na první zvukový přírůstek 100 003-3 a další zvukový dekodér pro 100 001 - 7 jsem moc zvědavej jak bobinky budou vypadat se zvukem. 


19.10.2013 - V poslední době furt řeším spíše teoretické věci ohledně zapojení, panelu a digitálu než stavbu samotnou. Konečněj jsem si přesně rozmyslel jak bude model vypadat vcelku spojený s Bechyní. Vrhnul jsem se taky na špinavou práci a začal pracovat na budově vlečky, která zatáčí z Bechyně, ale bude naprosto smyšlená z prostorových důvodů. Hodně z Vás mi píše o různé návody nebudu jsem dávat sekci návody či jak na to, ale vždy když se do něčeho pustím tak udělám podrobnější návod. Dneska teda popíšu podrobněji stavbu budov. Neberte můj způsob stavby jako ten NEJ, spousta modelářů dělá milionkrát hezčí stavby. Dělám je podle sebe tak jak mi to vyhovuje a hlavně pro radost z práce ikdyž výsledky se moc nedostavují :) 

Tady už plánek propojení obou stanic, konečně se aspoň trochu projedu :)

A teď k těm stavbám. Takže samozřejmě každá budova začíná plánkem budovy a rozkreslení jednotlivých stěn. Hodně kolegů co pozoruju spojuje a vyztužuje stěny pomocí hranolů. Já dělám starý způsob lepení papírových stavebnic. Pouze ohnu a slepím. Stěny rozkreslím na kartonový papír a vyznačím výřezi. Takhle tedy vypadá první fáze.

Další část je vytvoření oken. Buď pomocí polotovarů od různých výrobců či svépomocí vyřežu rámy oken, které přetřu ořechovým mořidlem. Zezadu na ně vlepím samotné okno barvené obyč fixou a přetřené černým pigmentem kvůli matu.

Lámacím nožíkem vyříznu otvory pro okna.

Zde jsou již okna zalepená herkulesem do stěny.

Tenkou oboustránkou nalepim folii a za ní kousek látky naznačující záclony nebo něco tomu podobného :)

Jako základ další karton a na něj postupně slepuju kostru budovy

Tady již naznačení spadané omítky. Obyčejně vytržený kousek kartonu aby bylo naznačeno že podezdívka je až vrstvu ,,pod,, a nalepený cihlový papír, později budu přetírat bílou olejovkou.

Tady je již slepená kostra budovy a umístuje se dovnitř osvětlení.

Komíny, slepený karton do kvádrů a konce uchošťourů barvené černým revellem

Tady je test střechy jak bude sedět. 

Do střechy vyříznu nožíkem otvory a komíny do nich zasadím. Zde už jsou komíny natřeny bílou olejovkou. Střecha karton nařezaný nožem pro naznačení střešních plátů a barvený anglickou červení.

Pokus osazení střechy a dosazení spodní lišty na stěny.

Tady jsem už dosadil žebřík, naznačil hromosvod, který ještě není hotový, střecha čeká na okapy a stěny schytali lehkou patinu. Omítku naznačuju tupováním zaschlé olejovky, dolní části trochu olivovou zelení a jinak lehce stětcem přetírám pigmenty agama, klasika prach,hlína,černá.

Už jen dosadím nějaké doplňky a bude hotovo, huráá umístit na kolejiště


29.10.2013 - Dobrý den dnes bude novinka spíše psaná. Panely modelu jsou konečně položeny do tvaru projektu a pomalu se pracuje na pokládání kolejí a elekroinstalaci. Bohužel už jsem strhal všechny koleje v Bechyni takže jí čeká kompletní rekonstrukce i s vylepšením pár chyb co se mi nezdáli. Koupil jsem trafo,přepínače na vyhybky a osvětlení nicméně mi furt chybí rozpojovače vozů, pokterých stále tápu kde je sehnat. Na ozvučení jsou právě MVTV a 100 001-7, do vozového parku přibyli modrý cargo kocour, plošiňáky a rychlíkáče od roca. Digitálně se zvukem jsem se projel poprvé a musím říct že mne to absolutně dostalo takže huráá do rozšiřování depa. Tady jsou fota nových přírůstků

Roco ypsilonky a konečně bílá střecha

Cargo kocour, kterému chybí už jen objednané bechyňské tabulky 742 442 - 7 s plošiňáky od bramosu


1.11.2013 - Tak dnes mi udělali rodiče radost. Zvukový celočervený kocour od nich je doma. Sice mě čeká přeznačování na čd cargo, ale nátěr je správný. Jen pár tabulek, obtisků, přestříknout hvězdy a další Bechyňská bangle jak vyšitá :)

Jezdí parádně, ale ještě jí čeká několik úprav.


9.12.2013 - Tak se po operaci můžu už konečně pohybovat a tak přináším pár novinek. Nová pokládka kolejí ještě není kompletní. Sudoměřice jsem kompletně zapojil do digitálu a teď osazuju přestavníky. Většinu času jsem dal na rozšíření vozového parku takže budou v Sudo nové rajky, Eas, Es a do konce týdne i 810 s jedním 010. Vrhnul jsem se na malou zídku u nakládací rampy v Sudo, ze sádrového odlitku a výsledek mě velice mile potěšil. No a nakonec jsem dnes dělal nádražní budovy. Tak mrkněte na výsledky.

Test jízdy a zvuku bobinky na nových kolejích

Tady už kolejiště ve své velikosti z Bechyně do Sudoměřic :)

Sádrová zídka u sypané rampy v Sudoměřicích

Ještě není hotovo chybí cedule a hromosvod

Tak zas příště :)


10.12.2013 - Tak dneska jsem dokončil přístavek skladu k nádražní budově a dodělal střechu. Takže hurá s budovou na panel

Tady je vidět nový přístavek

A horní pohled na střechu, která mi dala celkem zabrat.


14.12.2013 - Konečně jsem se dostal k tiskárně a mohl dodělat cedule k nádražní budově. Do Sudoměřic dnes vyjímečně dorazila 810.

dvě podélné cedule a malá směrovka na sloupu

Budoucí pohled od kolejí

směrovka pro cestující aby nejeli omylem na Tábor ten totiž zatím nedělám :)

Osmsetdesítka se konečně bude prohánět po Sudoměřicích

Ještě jednou s přípojákem 010


22.12.2013 - Před Vánoci opět všechny zdrawím. Naplno jsem se pustil do další části rekonstrukce Bechyně. Položil jsem další část kolejí až k silu a k němu přilehlou nakládací plochu. Musel jsem přesypat spoje mezi panely u garáží naproti nádraží a vytrhnout budovu výtopny kvůli kolejím aby vše bylo jak nové. V zatáčce jsem prodloužil les za vlečkou a společně se zapojením všech představníků v Sudoměřicích jsem se pokusil konečně o ten ovládací panel. Níže uvidíte výsledky mé práce a jinak Vám všem co milují modelovou železnici chci popřát super svátky, zdrawí, štěstí, pohodu a taky nějaký ten model pod stromečkem.

 

Tahle fotka je dost bídná ohledně barev. ale na ní vidět prodloužení zalesnění za vlečkou.

Zde jsem přesypával spoje mezi panely a oblepoval stoly tvrdým papírem se strukturou přírody

Jednoduchý panel pro Sudoměřice, ovládání výhybek, rozpojovačů a osvětlení pouliční, nádražní a staveb. I Bechyně bude mít svůj aby se dalo jezdit s návštěvami :)

Předělal jsem nakládací plochu ta minulá vypadala hrozně, vzadu je vidět prázdno po budově výtopny.

Tady mi štěrk trochu popraskal budu to muset doladit

No a tady už jsem jen fotil při zkoušení ovládacího panelu


26.12.2013 - Zdrawím všechny. Asi dva měsíce před Vánoci jsem rozprodal vozový park a začal kupovat jen vozidla co se někdy na Bechyňce objevily. Dnes Vám ukážu nové vozy co jsem pořídil před svátky i to co bylo od přítelkyně pod stromkem :)

Na modelbazaru jsem se dostal ke dvoum vozům Es od Roco a  na aukru k jedné předělávce na ČD cargo

Opět z modelbazaru vozy Eas od původní firmy VDV už jen patina a bude to na Bechyňce paráda

Přítelkyně rozšířila řady vozů Rai a přidala i kocoura ,, díky moc,,

Hned druhý den dostal cargo obtisky, brzdovky,háky, obrys nárazníků a samozřejmě Bechyňské tabulky


30.12.2013 - Tak jsem včera zkoumal co bych mohl provést a před nějakým časem mi přišel balík z Model Scenu s květinama, nástupištníma panelama a novýma foliážema agroline - řepkové pole. Volba byla jasná. Nejdřív jsem z kartonu udělal vyvýšení pro panely, následně lepené k sobě a za chvíli bylo nástupko na svém místě. Až se bude celkově barvit tak samozřejmě ještě přijde patina a přijdou do něj navrtat dva trakční sloupy. No a koleje a pole od sebe po celých Sudoměřicích odděluje malý hliněný val, který jsem vybrousil z polystyrenu a zasypal hlínou. Tak se mrkněte :)

Ten val ještě neni koncově upravenej tak se nedivte, že jsou tam ty násypky tak vidět :)

Nástupiště připraveno do budoucna na zalepení, zatím je jen položeno na zkoušku.


 


TOPlist